Spravodajstvo
Spoznali sme Majstrov a Majsterky ZŠ a SŠ v online šachu 2020
Počas uplynulého víkendu 12.-13. decembra 2020 prebiehali finálové turnaje Majstrovstiev Slovenska ZŠ...
Zverejnené: 19.12.2020
Držte palce Samirovi
Vyraďovacia fáza Online MS mládeže v rapid šachu štartuje už...
ONLINE SKALICA CHESS FESTIVAL
Milí šachoví kamaráti, ONLINE SKALICA...
Zverejnené: 18.12.2020
Online ME v bleskovom šachu
Európska šachová únia (ECU) a Sliezska šachová federácia (SCF) usporiadajú...
Zverejnené: 14.12.2020
Samir Sahidi postúpil do vyraďovacej fázy online MS mládeže v rapid šachu
V dňoch 7.12 - 9.12.2020 sa odohrala európska kontinentálna fáza  Online...
Zverejnené: 12.12.2020
✉ Zaregistruj sa na odber newslettra
ecoc
Správa zo spravodajstva

Detail

Počas uplynulého víkendu 12.-13. decembra 2020 prebiehali finálové turnaje Majstrovstiev Slovenska ZŠ a SŠ v šachu. Tento rok sa uskutočnili kvôli pandémii netradične, a to online formou na serveri Lichess.org. Jedinečné boli aj z pohľadu počtu hráčov, ktorých spolu 292 bojovalo z pohodlia domova o tituly Majstrov a Majsteriek Slovenska. Odohrali sa štyri samostatné turnaje švajčiarskym systémom na 7 kôl tempom 2x7 min. + 3s/ť.

Právo zorganizovať toto vrcholné podujatie získal  klub Šachy Reinter n.o. a bolo vysielané z jeho košickej pobočky. Na priebehu a bezproblémovom chode turnaja sa podieľal 6 členný organizačný tím. Živý prenos s komentárom prebiehajúcich partií sa vysielal na YouTube kanáli Šachy Reinter.  Úlohy komentátora sa na výborne zhostil jeden z top slovenských trénerov FM Tomáš Krak.

O štart vo finálových turnajoch bol veľký záujem a veľmi potešiteľnou skutočnosťou a veľkou motiváciou pre ostatných bola účasť TOP mládežníckej špičky - IM Viktora Gažíka, GM Jerguša Pecháča, IM Samira Sahidiho, FM Filipa Haringa, FM Belu Jakaba a iných. Favoriti však nemali na ružiach ustlané, o čom svedčí aj mnoho prekvapivých výsledkov. Boje boli vskutku nemilosrdné, pretože pri takýchto počtoch hráčov mal každý, i polovičný bod v celkovom poradí obrovskú hodnotu.

Podujatie odštartovalo v sobotu turnajom základných škôl. Súťaž žiakov so ziskom 6,5 b. ovládol  Patrik Števík (OŠG  Banská Bystrica) hoci do turnaja vstúpil neskoro a prvé kolo pauzoval. S iba pol bodovým odstupom ho nasledovali po korekcii výsledkov strieborný Daniel Compel (Gymnázium Grösslingová, Bratislava) a bronzový Patrik Orgoň (ZŠ Veľkomoravská Trenčín). Turnaj žiakov ZŠ hralo 94 hráčov. Konečné poradie tu

Rovnako vyrovnaný bol aj turnaj žiačok, kde po záverečnom siedmom kole dominovala s plným počtom bodov Viktória Nadzamová (SZŠ Košice). Šťastie sa usmialo v podobe lepšieho pomocného hodnotenia na striebornú Máriu Kovaříkovú (ZŠ Hurbanovo) a bronz putoval do rúk talentovanej Olívii Sekovej (ZŠ Darg. hrdinov Humenné). V kategórií žiačok zápolilo 78 dievčat. Konečné poradie tu

Najvyššiu šachovú úroveň mala nedeľňajšia súťaž stredoškolákov, kde súperilo 81 borcov. Titul si zaslúžene odnáša najvyššie nasadený IM Viktor Gažík (Gym. V. B. Nedožerského Prievidza)  so ziskom 6,5 bodov, pričom remízovo zaváhal iba v úvodnom kole s Patrikom Kunom. Gratulujeme Viktorovi k derniérovému titulu MSR stredoškolákov 2020. Asi to nie je jeho najväčší životný úspech, ale každopádne zaslúžený! Skvelý výkon predviedol i Samir Sahidi (SOŠCH Hlohovec). ktorý so 6 bodmi obsadil striebornú priečku. Tretie miesto si uchmatol s 5,5 bodmi a len o vlások lepším hodnotením Martin Popovič (Gymn. JAK Košice) pred FM Filipom Haringom. Konečné poradie tu

V súťaži stredoškoláčok po korekcii výsledkovej listiny získala titul Majsterky SR Ema Walterová s 5,5 bodmi (Gymnázium Jura Hronca, Bratislava), pred  striebornou Andreou Slabou (Gymnázium sv. Cyrila a Metoda Nitra) a bronzovou Simonou Koreňovou (Gymnázium Š. Moyzesa, Ružomberok). Obe získali 5 bodov zo 7 partií. Turnaja stredoškoláčok sa zúčastnilo 37 hráčok. Konečné poradie tu

Srdečne blahoželáme všetkým medailistom. Výkony, ktoré predviedli v turnaji boli skvelé. Vďaka sponzorskej podpore stavebnej firmy Reinter s.r.o. a šachovej kaviarne Check#Mate! si všetci medailisti polepšia o darčekový poukaz na tréning s FM Tomášom Krakom.  V ich šachovom raste ich okrem toho podporia aj hodnotné poukážky na nákup v šachovom obchode.

Organizátori boli postavení pred neľahkú úlohu, zabezpečiť hladký priebeh Majstrovstiev a hlavne dohliadnuť na dodržiavanie pravidiel fair play. Partie hráčov vo všetkých turnajoch boli preskúmavané anticheatingovým programom priamo počas hry. Zároveň sa skúmali partie všetkých hráčov ďalším softwarom a do tretice i partie medailistov prešli kontrolou priamo na serveri Lichess.org. Ich sitom  kontroly  neprešli dvaja priebežní medailisti. V zmysle pravidiel súťaže boli teda nahradení ďalšími v poradí. V tejto veci zasadala aj odvolacia komisia, ktorá  potvrdila rozhodnutie šachového servera.  (Zloženie komisie: hlavný rozhodca  FA Radoslav Ondo, predseda komisie rozhodcov SŠZ Ladislav Šipeky a odborný garant súťaže Stanislav Vlček).

Z pozície organizátora súťaže by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať všetkým hráčom a aj zástupcom zúčastnených škôl za zodpovedný prístup a hladný priebeh hry. Pre zdarný priebeh turnajov sme sa snažili urobiť maximum. Veríme, že ste spokojní a užili ste si obe podujatia rovnako ako aj my ;)

V neposlednom rade ďakujeme za finančnú podporu Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu.