Spravodajstvo
FIDE ratingy SVK za júl 2020
Dnes vyšiel nový FIDE rating na...
Zverejnené: 30.06.2020
Majstrovstvá SR mládeže pre rok 2020
Pozývame Vás na Majstrovstvá SR mládeže pre rok 2020 v  Ľubovnianskych kúpeľoch. Registrácia...
Zverejnené: 28.06.2020
Majstrovstvá Slovenska v šachu amatérov a v MSR Rapide už o 2,5 týždňa v Topoľčanoch (10. - 13. 7.)
Veľká hracia sála Domu kultúry v Topoľčanoch už o necelé tri týždne privíta účastníkov...
Zverejnené: 25.06.2020
Šach žije aj na východe - Záhradné šachy na námestí v Spišskej Novej Vsi
Vedúci klubu v Spišskej Novej Vsi Milan Polovka po oslovení miestnym magistrátom...
Zverejnené: 24.06.2020
Zasadnutie komisie CiS
Predseda Šachu na školách zvoláva schôdzu komisie CIS, ktorá sa bude konať...
Zverejnené: 24.06.2020
Správa zo spravodajstva

9. ročník turnaja začiatočníkov – RICOH Chess Tour, 2019 - 2020

Detail

 

Šachista, který učinil hrubou chybu, může ještě zahrát několik vynucených tahů a tiše doufat, že se zmýlí i soupeř. Náš soupeř, ovládaný zákonitostmi, jež jsme nevynalezli, se však nemýlí, aniž by nám byl jakkoli nakloněn nebo proti nám zaujat. Jsme mu prostě lhostejní, jsme mimo jeho dobro i zlo.

Miloš Zeman, prezident ČR

 

Táto doba je zvláštna, ba paradoxná. Na jednej strane všetko spomalila a na druhej všetko urýchlila. Či chceme alebo nechceme, tak nám urýchlila aj záver 9.ročníka Turnaja začiatočníkov -  ročník 2019-2020.

 

Deviaty ročník Turnaja začiatočníkov sa celý odohral  v priestoroch ŠK Slovan Bratislava v bratislavskej Petržalke. Napriek tomu, že ročník bol predčasne ukončený predsa len sa odohrala viac ako polovica turnajov.

 

„okienko Michala Vrbu“: „

 

Deviaty ročník je nenávratne preč. O jeho ukončení nerozhodli ani organizátori, ani hráči, ale príroda. Všetko sa presunulo na internet, do online sveta. Funguje to. No podanie rúk pred začiatkom a na konci partie, či pohľad na súpera, kamaráta, sediaceho oproti vám, to nedokáže sprostredkovať žiadna technológia. Rodičia mi píšu, že presun do online sveta je výborný, no že deti sa napriek tomu už nevedia dočkať, kedy opäť budú môcť zasadnúť za skutočnú šachovnicu a “buchnúť” si do hodín. A ja im verím. A tiež verím, že desiaty ročník bude opäť výnimočný, tak ako všetky predchádzajúce. Tešia sa na neho nielen deti, ale aj organizátori a ľudia, čo pomáhajú vytvárať tento zmysluplný priestor pre rozvoj a trávenie voľného času detí.

 

Ako vyzerá celková tabuľka po 9. ročníku v tej dnešnej podobe?

K dnešnému dňu ročníka turnaj hralo 154 súťažiacich, z toho hrávalo 21 dievčat.

Prvý po piatom turnaji bol so 66-mi bodmi Pavol Kostka z ŠK Slovan. Druhé miesto obsadil Radovan Vachalek z Bratislavy Nového Mesta - neorganizovaný s 58-mi bodmi a tretí skončil Daniel Zálesky z ŠK Slovan tesne s 57 bodmi. V prvej desiatke skončili Livňanský Michal, ŠK Doprastav 48 bodov,  Benci Jozef, ŠK Doprastav, 32 bodov, Heinlein Viktor ŠK Slovan, 27 bodov, Vaško Matej, ŠK Lokomotíva Caissa Bratislava 24 bodov, Pisarčík Richard, KŠN 23 bodov, Vida Gergo ŠK Dunajská Streda 22 bodov a desiate miesto uzatvára zároveň aj ako najlepšie dievča Natálka Havaldová s 21 bodmi.

Vzhľadom k propozíciám, ktoré nestanovujú povinnosť odohrať všetky turnaje, je potrebné konštatovať, že okrem prvých troch nie všetci odohrali všetky turnaje ročníka, niektorí, aj keď odohrali, tak nebodovali v každom turnaji. Bodovali iba tí, čo skončili do 15. miesta, ak sa medzi nimi umiestnil niekto starší, tak bol vynechaný, nepočítal sa do poradia.  

Propozície neobmedzujú ani vek súťažiacich, jedine, že sa im nezapočítavajú body do celkového hodnotenia ročníka, svoje umenie medzi deťmi si ich skúsilo 11, deti im nič nedarovali, neraz ukázali väčšie šachové umenie. Tým sa len potvrdila stará pravda o šachu, šach nie je o veku!

Ako hovorí hlavný usporiadateľ a rozhodca v jednej osobe – Boris Rintel pri každom ukončení turnaja, „Bez víťazov by neboli  porazení a bez porazených by neboli víťazi“, čím všetkým dáva na známosť, že všetci hráči sú pre turnaj dôležití, dokonca ak niekto nezíska ani bod, dostane ako bolestné dve čokolády, aj naposledy, niektorí mu závideli, ale nemenili bi svoje body za nulu, obyčajne takýto hráč si to už nezopakuje, dostane chuť aj na ďalší turnaj, kde už nejaký bod získa.

Vzhľadom na predčasné ukončenie 9. ročníka, bude ocenenie piatich najlepších tentoraz začiatkom budúceho školského roku niektorú stredu počas tréningu krúžku Slovana výnimočne mimo turnaja.

Galéria niektorých funkcionárov, ktorí vždy pridali pomocnú ruku

                           
Pytlík Pavol                                                                     vpravo Hunčár Martin, 

                           

  Marián Blizman, vzadu šéf Lokomotívy Milan Beňo               Jursa Branislav

                                   

                            zľava Jozef Ráchela, Boris Rintel, Stano Vlček

 

               

               

                                                   Čriepky z turnaja

 

 

                         

                                 Najlepšie dievča 9. ročníka Havaldová Natália, KŠN Bratislava

 


Foto:  Michal Vrba
Jubilejný 10. ročník by mal začať v októbri
Poďakovanie za hladký priebeh turnajov patrí ŠK Slovan, ďalej ŠK Doprastav, BŠZ, rodičom, hráčom, trénerom neváhali robiť rozhodcov keď bolo treba, 
 Firme RICOH za hodnotné ceny na záverečný turnaj

Zverejnené: 26.05.2020 | Autor: Boris Rintel
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom
partner/12
partner/14
Oficiálnu stránku SŠZ www.chess.sk prevádzkuje Slovenský šachový zväz, Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky, Sekretariát: Bernolákovo námestie 25, 940 02 Nové Zámky
mobil: 0903/363993, IBAN: SK54 8330 000000 2600 932871, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, e-mail: sekretariat@chess.sk
Created by WebCreative.info © 2010 All rights reserved.